10 Dolara DizÜstü (yok artık)

Hindistan 10 dolara dizüstü peşinde!

Gelir seviyesinin son derece düşük olduğu ülkelerden olan Hindistan yine bir teknolojik devrim peşinde! Hindistan bünyesinde bulundurduğu büyük yazılım geliştirici potansiyeliyle genelde Türkiye’ye örnek gösterilen bir ülke. Yazılım geliştiricilerin ağırlıkta olduğu ve bu sayede donanımlardan daha fazlasını elde etmeyi mümkün kılan ülkenin bilgisayarlaşma sürecini tabana yayma çabası bizim için yeni bir haber kaynağı oldu.

Delhi’den gelen resmi açıklamada üst düzey eğitimde kullanılmak üzere 10 dolara satılması planlanan bir dizüstü bilgisayar geliştiriliyor. Ultra düşük maliyetle dizüstü bilgisayar geliştirme süreci Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde yürütülüyor.

Bir konferansla duyurulan 10 dolarlık dizüstünün konfigürasyonu hakkında hiçbir bilgi verilmezken 10 dolarda hükümetin bir sübvansiyonu olup olmadığı da açıklanmadı. 1.13 milyar nüfusun sadece 4.38 milyonunun genişbant internet abonesi olduğu Hindistan’da amaç bilgisayar ve internet kullanım penetrasyonunu olabildiğince hızlandırmak.

Reklamlar

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: